KDU.breadcrumbs.homeAktuality Setkání s Věrou Sosnarovou
Zpět

Setkání s Věrou Sosnarovou

Přidáno 14. 6. 2015
Ilustrační foto
13. 6. 2015 se v Park sportu Hrubá Voda uskutečnilo  setkání s paní Věrou Sosnarovou (roz. Šímovou), která strávila 19 let v sovětském gulagu.  Do Hrubé Vody přijelo  80 převážně mladých lidí a to bylo velké překvapení. Nad akcí převzal záštitu ministr kultury Daniel Herman.
Neuplynul ani týden od osvobození Československa v roce 1945 a sovětští komisaři dle seznamu začali zatýkat občany, kteří odešli po Říjnové revoluci z Ruska. A s matkou, která se provdala za československého legionáře (rozenou Mělkinovou, provdanou Šímovou), šly do gulagu i dvě děti ve věku 10 a 14 let. Otec již dříve rodinu opustil.  Až do roku 2005 o svých 19-ti letech strávených v sovětském pracovním táboře neměla odvahu promluvit ze strachu, že by se musela vrátit. Kdo z našich občanů připravoval takto tragický osud lidem, kteří se chtěli radovat z konce války?
V době, kdy lidé prožívali opojení z porážky Německé říše, z osvobození Československa, do bytu paní Šímové vstupují dva muži a jeden oslovuje paní Šímovou: "Půjdeš s námi DSC_2405-(1).jpgMělkinová." Odkud věděl, jak se maminka jmenovala za svobodna? Kdo již během války připravoval totalitní budoucnost naší země, která skončila až rokem 1989? Na odtajnění tohoto období měl podíl scénárista a prozaik J. Kupka, kterému paní Sosnarová později poodhalila utrpení, které každodenně prožívala víc jak 19 let, v knize Krvavé jahody.
Paní Sosnarová děkuje za přežití Polákům, kteří se děvčat ujali, když jejich matku v táboře při tragické události zastřelili. Polští občané se měli možnost vrátit po odhalení kultu osobnosti Stalina, avšak paní Sosnarová si se sestrou vyřídily návrat až v roce 1963. Tak toužily vrátit se do vlasti, že odmítly možnost přijetí sovětského občanství, přestože by v zemi měly zajištěnu budoucnost.
Tyto události patří nerozlučně k připomínce 70-ti let od konce II. sv. války.